کسب درآمد و فروشگاه اینترنتی کاربرد سنسور فشار در صنعت؟
close
تبلیغات
ثبت لینک و بنر در اینجا
درآمد عالی با فروش فایل
ایجاد اپلیکیشن اندروید
تبلیغات بنری و متنی
loading...
YourAds Here YourAds Here

بهترین و تخصصی ترین مرجع سنسور فشار

بازدید : 13
سه شنبه 11 بهمن 1401 زمان : 10:37

فشار چیست؟
سنسور فشار عموماً فشار گاز یا مایع را اندازه می گیرد كه فشار به اصطلاح نیروی موردنیاز برای دوری از پخش شدن مایع است و معمولاً به‌صورت نیرو بر سطح تعریف می‌شودسنسور فشار . واحدهای متریک آیتم به کار گیری برای اندازه‌گیری فشار، نیوتن بر متر مربع(N/m²) و معمولاً کیلو پاسکال (kPa) می‌باشند. اين نوع سانسورها معمولاً به‌صورت مبدل فعالیت می‌کند و سیگنالی تابع اثر فشار ساخت می‌کند،برای این خواسته می‌اقتدار سیگنال الکتریکی در لحاظ گرفت. سانسورهای فشار روزانه برای در اختیار گرفتن و مانیتورینگ هزاران کاربرد استعمال می گردند كه میتوانند به طور غیر مستقیم برای اندازه‌گیری سایر متغیرها استعمال شوند. به عنوان مثال: دبی سیال/ گاز، سرعت، سطح مایع و ارتفاع از این متغیرها می باشند. به سانسورهای فشار، مبدلهای فشار، ترنسمیتر فشار، فرستنده فشار، نشاندهنده فشار، پیزومتر و مانومتر و … نیز گفته می شود. سانسورهای فشار از نگاه تکنولوژی، طراحی، کارایی، کاربرد و قیمت باهم متعدد می باشند. با یک تخمین محافظه کارانه می‌توان اعلام کرد بیش از ۵۰ تکنولوژی و دست‌کم ۳۰۰ شرکت در سراسر دانا تولید کننده سنسور فشار می باشند. هم چنین طبقه‌ای از سانسورهای فشار وجود دارا هستند که برای اندازه‌گیری حالت پویای تغییرات سریع در فشار طراحی شده‌اند. مثالی از کاربرد این نوع سنسور را می‌قدرت در اندازه‌گیری فشار احتراق سیلندر موتور یا گاز توربین مشاهده کرد. این سانسورها به طور عمده از مواد پیزوالکتریک مانند کوارتز درست شده‌اند. بعضا از سانسورهای فشار مانند آنچه در دوربین‌های در اختیار گرفتن ترافیک دیده میشود، به‌صورت باینری (دودویی) و خموشی/ روشن فعالیت می‌کنند. برای مثال وقتی فشاری به سنسور فشار جاری ساختن می شود، سنسور یک مدار الکتریکی را غیر وابسته یا وصل می‌کند. این سانسورها به سوئیچ فشار پر اسم و رسم میباشند
گونه های حسگر فشار
سانسورهای فشاری را می اقتدار از نظر دامنه فشار آنان، وضعیت عملیاتی و از همگی مهمتر نوع فشار اندازه‌گیری شده، در گروه بندی های مختلفی قرار اعطا کرد. در واقع این سانسورها با تمرکز با اهداف شان، گونه های مختلفی دارند و از عناوین متفاوتی برای آن‌ها استفاده می گردد. بااین‌وجود ممکن می باشد فناوری مستعمل در برخی از مدل های آن ها یکسان باشد. سنسور فشار را می‌توان در مدل‌های ذیل قرار داد:

سنسور فشار مطلق: این سانسورها فشار اطراف را نسبت به خلع کامل اندازه‌گیری می کنند و فایده گزارش شده به عنوان فشار مطلق میباشد.
سنسور فشار نسبی: این حسگرها فشار کلی را نسبت به فشار اتمسفر اندازه‌گیری می کنند. دستگاه فشار سنج مستعمل برای اندازه‌گیری فشار باد لاستیک خودرو نمونه ای از این دستگاه هاست. در واقع وقتی که فشار اندازه‌گیری شده به وسیله این دستگاه صفر باشد، یعنی فشار آن با فشار فضا یکسان می باشد.
سنسور فشار نبود: این اصطلاح ممکن میباشد برای برخی از افراد سرگردان کننده باشد. در واقع این سنسور بیشتر برای اندازه‌گیری فشار های زیر فشار اتمسفر یا همان فشار منفی به فعالیت گرفته می‌گردد. تفاوت اساسی این سانسورها با سانسورهای فشار مطلق در این میباشد که معمولاً برای فشارهای نادر و پایین صفر کاربرد دارا‌هستند.
سنسور فشار تفاضلی: این حسگرها تفاوت فشار در دو نقطه مختلف را اندازه‌گیری می‌کند که هر کدام از آنان به یک طرف سنسور وصل می شوند. از این ابزار برای اندازه‌گیری فاکتورهای مختلفی مانند افت فشار در فیلترهای روغن و فیلتر هوا و همچنین اندازه‌گیری سطح مایع و معیار جریان استفاده میشود. از حیث فنی، بیشتر سانسورهای جان دار در بازار از نوع فشار تفاضلی هستند و در واقع فشار را نسبت به فشار خلا یا نسبت به فشار گوشه و کنار اندازه‌گیری می کنند.
اصول کاری یک سنسور فشار
یک سنسور فشار براساس عکس‌العمل فیزیکی در مقابل فشار اعمالی کار می‌کند. این سنسور تغییرات نسبی نتایج را به‌صورت الکتریکی اندازه می گیرد و برای این هدف از پدیده‌هایی مانند تغییر در ظرفیت خازنی، تغییر تحول در مقاومت اهمی یک استرین‌گیج یا کرنش‌سنج (Strain Gauge) و عنصر پیزوالکتریک به کار گیری می‌کند. کل این تغییرات متناسب با دامنه انحراف پس از اجرا فشار میباشند. مولفه‌های مهمی مانند گستره اندازه‌گیری، تناسب با اطراف، اندازه فیزیکی، اقتدار مورد نیاز و نوع ملزومات اندازه‌گیری فشار می‌توانند راهنمای موثری برای مهندسان طراح باشند
وضعیت خرید سنسور فشار
علاوه بر اینکه تنوع در مدل های گوناگون سانسورهای فشاری به حالت سیال و ترازو فشار آن بستگی دارد، باید این حقیقت را هم بپذیریم که بعضی از آنها برای برخی سیالات خاص مناسب میباشند. برای مثالً در حالتی‌که ما از روش الکترومغناطیسی به کار گیری می کنیم، بایستی نوع سیال با نیروهای مغناطیسی مطابقت و همخوانی داشته باشد و نسبت به آن عکس‌العمل مناسبی نماد دهد. در خصوص سنسور فشار نوری از روشنایی برای اندازه‌گیری فشار استعمال می‌شود. عکس‌العملی که سیال نسبت به روشنایی انجام می دهد و اخلاق و رفتار متقابل آن مشخص می‌کند که کدام نوع سنسور انتخاب بهتری میباشد.
درنهایت بایستی این نکته را متذکر شویم که ازلحاظ سعی و نحوه اندازه‌گیری فشار، تفاوت چندانی فی مابین ترانسمیتر فشار و سنسور فشار وجود ندارد. البته سانسورها ابزارهایی هستند که به‌صورت غیر وابسته شغل نمیکنند و معمولاً در دستگاه‌های غیروابسته به عمل گرفته میگردند. بااین‌وجود برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

برچسب ها سنسور فشار ,
نظرات این مطلب

تعداد صفحات : 0

درباره ما
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  خبر نامه


  معرفی وبلاگ به یک دوست


  ایمیل شما :

  ایمیل دوست شما :  چت باکس
  پیوندهای روزانه
  آمار سایت
 • کل مطالب : 69
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 3
 • بازدید کننده امروز : 1
 • باردید دیروز : 0
 • بازدید کننده دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 111
 • بازدید ماه : 373
 • بازدید سال : 1613
 • بازدید کلی : 1956
 • کدهای اختصاصی